Statut

STATUT

 Fundacji Siła Spektrum

 

§ 1

Postanowienia ogólne 

  1. Fundacja pod nazwą „Fundacja Siła Spektrum” zwana dalej Fundacją, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203 ze. zm.), ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. z 2014 r. poz. 1118 ze zm.) oraz postanowień niniejszego statutu.
  2. Fundacja została ustanowiona przez Witosława Tecław zwanego dalej Fundatorem aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Patrycję Ługowską w kancelarii notarialnej w Poznaniu przy ulicy Bukowskiej 26/1, w dniu 11-09-2024.

§ 2

  1. Siedzibą Fundacji jest Gniezno.
  2. Terenem działania Fundacji jest cały obszar Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania swych celów, Fundacja może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
  3. Czas trwania Fundacji jest nieoznaczony.

§ 3

  1. Fundacja posiada osobowość prawną.
  2. Ministrem właściwym w sprawach Fundacji jest minister właściwy do spraw polityki społecznej.

§ 4

  1. Fundacja może gromadzić swoje fundusze w walucie polskiej oraz w walutach obcych we właściwych bankach zgodnie z przepisami polskiego prawa.

§ 5 

  1. Fundacja może tworzyć lub przystępować do krajowych czy międzynarodowych organizacji o podobnym lub tym samym profilu działalności, w celu realizacji zadań statutowych.
  2. Fundacja może wspierać wszystkie organizacje oraz grupy społeczne w realizacji ich celów, jeżeli cele te są tożsame z celami fundacji.
  3. Fundacja może tworzyć terenowe jednostki organizacyjne, zwane dalej jednostkami organizacyjnymi lub filiami.
  4. Jednostkę organizacyjną tworzy Fundator, w drodze uchwały, określając zadania, kompetencje i budżet jednostki.
  5. Organem jednostki organizacyjnej jest Kierownik, powoływany i odwoływany przez Zarząd. Kierownik prowadzi sprawy jednostki organizacyjnej i jest upoważniony do reprezentowania Fundacji na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Zarząd.

§ 6

  1. Fundacja może używać pieczęci zgodnie z obowiązującym przepisami.
  2. Fundacja może posiadać wyróżniający ją znak graficzny (logo).
  3. Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w językach obcych.
  4. Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla fundacji.

§ 7

Cele Fundacji

  1. Powołanie, organizowanie i prowadzenie placówek oferujących usługi opiekuńczo – terapeutyczne oraz usługi wytchnieniowe i interwencyjne, takich jak placówki pobytu dziennego, stacjonarnego czasowego, stacjonarnego stałego dla osób ze spektrum autyzmu i innymi niepełnosprawnościami.
  2. Przeciwdziałanie wykluczeniu osób ze spektrum autyzmu i innymi niepełnosprawnościami we wszelkich sferach życia społecznego.
  3. Udzielanie wsparcia osobom ze spektrum autyzmu i innymi niepełnosprawnościami oraz  ich rodzinom, poprzez zapewnienie zaspokojenia potrzeb bytowych, opiekuńczych i terapeutycznych zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
  4. Tworzenie programów społecznej odpowiedzialności biznesu angażujących podmioty zewnętrzne w finansowe, organizacyjne, edukacyjne i społeczne wsparcie dzieci i młodzieży.
  5. Organizowanie spotkań, warsztatów, konferencji służących rozwojowi i wsparciu osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w szczególności dzieci i młodzieży oraz promujących postawy społecznie odpowiedzialne.
  6. Organizację i promocję wolontariatu.
  7. Opracowywanie materiałów edukacyjnych i terapeutycznych dostosowanych do potrzeb osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
  8. Organizowanie zbiórek pieniężnych i imprez publicznych.

§ 8

Fundacja realizuje swoje cele poprzez:

  1. Pozyskiwanie środków umożliwiających utworzenie i prowadzenie placówek oferujących usługi opiekuńczo-terapeutyczne oraz usługi wytchnieniowe i interwencyjne oraz stałą pieczę nad ich funkcjonowaniem.
  2. Zapewnianie podopiecznym fundacji specjalistycznych usług opiekuńczych, terapeutycznych, edukacyjnych i rehabilitacji.
  3. Działanie na rzecz społeczeństwa równych szans.
  4. Wspieranie rozwoju współpracy pomiędzy sektorem pozarządowym i publicznym w zakresie aktywizacji zawodowej i integracji społecznej podopiecznych fundacji.
  5. Działalność edukacyjną i informacyjną w tym organizację konferencji, warsztatów i szkoleń.
  6. Popularyzacja wiedzy na temat spektrum autyzmu i innych niepełnosprawności.
  7. Organizowanie działań wydawniczych.
  8. Organizowanie działalności rekreacyjnej, turystycznej i wypoczynkowej  dla osób ze spektrum autyzmu i innymi niepełnosprawnościami oraz ich rodzin.
  9. Udzielanie wsparcia osobom z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym.
  10. Współpracę w Polsce i za granicą z organami władzy publicznej i samorządu terytorialnego, placówkami służby zdrowia, stowarzyszeniami i fundacjami o podobnych celach oraz innymi jednostkami organizacyjnymi.

 § 9

Fundacja może prowadzić działalność nieodpłatną pożytku publicznego w następującym zakresie:

  1. Prowadzenie działalności charytatywnej, w szczególności poprzez organizację imprez kulturalnych i innych przedsięwzięć, na rzecz osób ze spektrum autyzmu i innymi niepełnosprawnościami.
  2. Organizowanie konferencji i szkoleń dotyczących problemów, na rzecz osób ze spektrum autyzmu i innymi niepełnosprawnościami, w tym wspieranie ich rodzin.
  3. Organizowanie wyjazdów integracyjnych na rzecz osób ze spektrum autyzmu i innymi niepełnosprawnościami.
  4. Prowadzenie pozaszkolnych zajęć, w tym zajęć rehabilitacyjnych, kulturalnych i sportowych, a także usług opiekuńczych na rzecz osób ze spektrum autyzmu i innymi niepełnosprawnościami.
  5. Inicjowanie i prowadzenie różnorodnych form wsparcia, w szczególności grup wsparcia, klubów i poradnictwa. 

 § 10

Fundacja może prowadzić działalność odpłatną pożytku publicznego w zakresie:

  1. Prowadzenie działalności charytatywnej, w szczególności poprzez organizację imprez kulturalnych i innych przedsięwzięć, na rzecz osób ze spektrum autyzmu i innymi niepełnosprawnościami.
  2. Organizowanie konferencji i szkoleń dotyczących problemów, na rzecz osób ze spektrum autyzmu i innymi niepełnosprawnościami, w tym wspieranie ich rodzin.
  3. Organizowanie wyjazdów integracyjnych na rzecz osób ze spektrum autyzmu i innymi niepełnosprawnościami.
  4. Prowadzenie pozaszkolnych zajęć, w tym zajęć rehabilitacyjnych, kulturalnych i sportowych, a także usług opiekuńczych na rzecz osób ze spektrum autyzmu i innymi niepełnosprawnościami.
  5. Inicjowanie i prowadzenie różnorodnych form wsparcia, w szczególności grup wsparcia, klubów i poradnictwa.  

§ 11

Organy Fundacji

  1. Rada Fundacji.
  2. Zarząd Fundacji.

§ 12

  1. Zarząd Fundacji składa się z 2 do 3 osób powoływanych i odwoływanych przez Fundatora na czas nieoznaczony, w tym prezesa Zarządu i wiceprezesów Zarządu. Fundator wybiera imiennie prezesa Zarządu i wiceprezesów Zarządu. Członkiem Zarządu może być także Fundator.
  2. Członkostwo w Zarządzie wygasa na skutek śmierci, utraty praw publicznych, zrzeczenia się członkostwa lub odwołania.
  3. Jeśli Statut nie stanowi inaczej, Zarząd podejmuje decyzje na posiedzeniach, w formie uchwał jego członków obecnych na posiedzeniu Zarządu zwykłą większością głosów, przy obecności minimum połowy uprawnionych do głosowania członków tego organu. W razie równej liczby głosów decyduje głos Prezesa.
  4. Posiedzenia zarządu odbywają się w miarę potrzeb i zwołuje je prezes Zarządu, przesyłając informację o terminie i miejscu pocztą elektroniczną oraz wiadomością tekstową (sms) co najmniej 36 godzin przed zebraniem.
  5. Posiedzenia Zarządu mogą odbywać się przy wykorzystywaniu środków porozumiewania się na odległość, o ile wszyscy członkowie mogą brać udział w obradach i uprzednio wyrażą na to zgodę na piśmie.
  6. Tryb działania zarządu może dookreślać uchwalony przez niego regulamin.

§ 13

  1.  Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
  2. Do zadań Zarządu należy w szczególności:
    1. uchwalanie rocznych planów działania Fundacji oraz planów finansowych jeżeli fundacja dysponuje środkami,
    2. uchwalanie regulaminów,
    3. sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji,
    4. ustalanie wielkości zatrudnienia i wysokości środków na wynagrodzenia pracowników Fundacji,
    5. podejmowanie decyzji we wszelkich sprawach nie przekazanych do kompetencji innych organów,
    6. przyjmowanie darowizn, spadków i zapisów, subwencji i dotacji,
    7. Zarząd może powoływać pełnomocników do kierowania wyodrębnioną sferą spraw należących do zadań Fundacji. 

§ 14

Rada Fundacji 

  1. Fundator może powołać w każdym czasie  Radę Fundacji, dalej zwana Radą.
  2. Powołanie Rady nastąpi uchwałą Fundatora i nie stanowi zmiany niniejszego statutu.
  3. Jeśli zostanie powołana Rada, będzie działać  jako organ nadzorujący, doradczy i opiniujący i będą dotyczyły jej poniższe przepisy Statutu odnoszące się do Rady.

§ 15

  1. Rada działa jako organ nadzoru, a także jest organem doradczym i  opiniującym dla Fundacji.
  2. Rada jest organem odrębnym od Zarządu i nie podlega mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej ani nadzoru.

§ 16

  1. W skład Rady wchodzi od 2 do 3 członków, którzy pełnią swoją funkcję przez czas nieokreślony.
  2. Członków składu Rady powołuje i odwołuje Fundator.
  3. Członkostwo w Radzie ustaje w przypadku:
    1. śmierci,
    2. odwołania,
    3. pisemnej rezygnacji,
    4. powołania do Zarządu,
    5. nawiązania stosunku pracy z Fundacją.
  4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Fundator może odwołać członka Rady. 

§ 17

  1.  Członkowie Rady nie mogą być członkami Zarządu.
  2. Członkowie Rady nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach Rady. Członkowie Rady mogą otrzymywać zwrot udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach Rady, w tym kosztów podróży, w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego za rok poprzedni. 

§ 18 

  1. Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady. Przewodniczący Rady kieruje pracami Rady, reprezentuje ją na zewnątrz oraz zwołuje i przewodniczy zebraniom Rady.
  2. Rada zbiera się co najmniej raz w roku kalendarzowym.
  3. Posiedzenia Rady mogą odbywać się przy wykorzystywaniu środków porozumiewania się na odległość, o ile wszyscy członkowie mogą brać udział w obradach i uprzednio wyrażą na to zgodę na piśmie.
  4. Radę zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek Zarządu lub Fundatora, zgłoszony na piśmie.
  5. Rada podejmuje decyzje w formie uchwał przyjmowanych zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
  6. Rada Fundacji może w drodze uchwały powołać honorowe gremia wspierające działalność Fundacji autorytetem i doświadczeniem, mających jednak tylko cele honorowe i niezwiązane z działalnością kontrolną.

§ 19

  1.  Do zadań Rady należy:
    1. podejmowanie decyzji o zatrudnieniu członków zarządu i ustalanie ich wynagrodzeń jeśli członkowie będą zatrudnieni na podstawie przepisów prawa pracy,
    2. ocena pracy Zarządu, przyjmowanie corocznych sprawozdań lub bilansu i udzielanie członkom Zarządu absolutorium,
    3. kontrolowanie bieżącej działalności Zarządu,
    4. wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji w porozumieniu z Fundatorami,
    5. nadzór nad działalnością Fundacji,
    6. wyrażanie opinii w sprawach przedstawianych przez Zarząd,
    7. opiniowanie programów i planów działalności Fundacji,
    8. opiniowanie zmiany statutu Fundacji,
    9. wyrażanie zgody na połączenie z inną fundacją.
  2. Do czasu powołania Rady jej kompetencje pełni Fundator lub osoba przez niego wyznaczona.

§ 20 

  1. Rada w celu wykonania swych zadań jest uprawniona do:
    1. żądania od Zarządu przedstawienia wszelkich dokumentów dotyczących działalności Fundacji,
    2. żądania od Zarządu i pracowników Fundacji sprawozdań i wyjaśnień,
    3. dokonywania rewizji majątku oraz kontroli finansowej Fundacji. 

§ 21

Sposób Reprezentacji

  1. Oświadczenia woli w sprawach majątkowych i niemajątkowych w imieniu Fundacji składa, w przypadku Zarządu jednoosobowego – Prezes Fundacji samodzielnie, w przypadku zarządu wieloosobowego – dwóch członków Zarządu działających łącznie. 
  2. W czynnościach prawnych między Fundacją a członkiem Zarządu oraz w sporze z nim Fundację reprezentuje Fundator. W przypadku, gdy Fundator jest jednocześnie członkiem Zarządu – w czynnościach prawnych pomiędzy Fundacją a Fundatorem, Fundacja powinna być reprezentowana przez drugiego członka Zarządu lub pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą Zarządu. 

§ 22

Majątek i dochody Fundacji

  1. Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski w kwocie 2000 zł (dwa tysiące złotych). Majątek Fundacji stanowi także inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.
  2. Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem. 

§ 23

  1. Dochody Fundacji pochodzić mogą z:
    1. darowizn, spadków, zapisów,
    2. dotacji lub subwencji od osób prawnych,
    3. dochodów ze zbiórek, imprez publicznych lub prywatnych,
    4. dochodów z majątku Fundacji,
    5. odsetek i lokat bankowych,
    6. dochodów z odpłatnej działalności Fundacji,
    7. dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej, jeśli takowa będzie prowadzona,
    8. nawiązek przyznawanych przez właściwe organy,
    9. innych dozwolonych prawem źródeł oraz czynności niewymienionych powyżej, a służących realizacji celów statutowych Fundacji. 

§ 24

  1. Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację celów Fundacji tylko z poszanowaniem woli spadkobierców lub donatorów.
  2. W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.
  3. W przypadku powołania fundacji do dziedziczenia jej zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. 

§ 25

Działalność gospodarcza

  1. Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą, w rozmiarach służących realizacji celów statutowych, na zasadach określonych w odrębnych przepisach prawa.
  2. Decyzje o podjęciu działalności gospodarczej, o wyborze rodzajów oraz formy prowadzenia tej działalności podejmuje Zarząd w formie uchwały podjętej zwykłą większością głosów, przy obecności minimum połowy uprawnionych do głosowania członków tego organu. W razie równej liczby głosów decyduje głos Prezesa.
  3. W przypadku realizacji § 25 Zarząd upoważniony będzie do prowadzenia działalności gospodarczej w imieniu Fundacji, zgodnie ze sposobem reprezentacji, w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, oraz będzie upoważniony do reprezentowania Fundacji przed organami państwowymi, sądami i jednostkami gospodarczymi, krajowymi i zagranicznymi oraz będzie mógł ustanawiać pełnomocników działających w ich imieniu. 

§ 26

Zmiana Statutu 

  1. Zmian w statucie Fundacji, w tym dotyczących celów i sposobów ich realizacji, dokonuje Zarząd Fundacji za zgodą fundatora w formie uchwały jego członków obecnych na posiedzeniu Zarządu zwykłą większością głosów, przy obecności minimum połowy uprawnionych do głosowania członków tego organu. W razie równej liczby głosów decyduje głos Prezesa. 

§ 27

Likwidacja Fundacji 

  1. Decyzję o likwidacji fundacji podejmuje zarząd w drodze uchwały jego członków obecnych na posiedzeniu Zarządu zwykłą większością głosów, przy obecności minimum połowy uprawnionych do głosowania członków tego organu. W razie równej liczby głosów decyduje głos Prezesa.
  2. Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji mogą zostać przeznaczone mocą uchwały Zarządu na rzecz działających w Rzeczpospolitej Polskiej organizacji o zbliżonych celach statutowych.
  3. W przypadku śmierci Fundatora, wszelkie kompetencje Fundatora przechodzą, z mocy Statutu, na Pełnomocnika Fundatora. Pełnomocnika tego Fundator powołuje w formie pisemnej decyzji, która składana jest przez Fundatora Zarządowi.
  4. Pełnomocnik może być przez Fundatora w każdej chwili odwołany, o czym Fundator pisemnie informuje Zarząd. Pełnomocnik może również w każdej chwili złożyć pisemne oświadczenie Fundatorowi o zrzeczeniu się swojej funkcji. Po śmierci Fundatora Pełnomocnik Fundatora może zrzec się tej funkcji w formie pisemnej, a także powołać na swoje miejsce innego Pełnomocnika Fundatora.
  5. Po zrzeczeniu się funkcji przez Pełnomocnika Fundatora lub jego śmierci, bez powołania innego Pełnomocnika Fundatora, a także w razie niewyznaczenia Pełnomocnika Fundatora przez Fundatora przed jego śmiercią, Pełnomocnika Fundatora ustanawia się w drodze uchwały Zarządu. Pełnomocnik ustanowiony w tym trybie może być odwołany w każdej chwili, w ten sposób w jaki następuje powołanie. W przypadku, gdy Fundator jednocześnie pełni funkcję członka Zarządu, w razie jego śmierci, Pełnomocnika Fundatora ustanawia drugi członek Zarządu.